birds

ЛАСТІВКА МІСЬКА — птах 2022 року

Ластівка міська Delichon urbicum — один з п'яти видів ластівок України.


Попри свою здатність легко співіснувати з людиною, має статус уразливого виду. Сучасна архітектура великих міст — будинки без карнизів та виступів, позбавляють ластівок місць, які птахи традиційно використовують для спорудження гнізд. Ластівки міські стали оселятися лише в невеликих провінційних містечках і селах, на околицях населених пунктів. 

Ластівки міські — вигадливі архітектори. Їхні гнізда за формою напівсферичні, а матеріал для будівництва — грудочки вологого ґрунту, які птахи кріплять до стіни й стелі клейкою слиною. Зсередини будова вистелена травою, вовною та іншим м'яким матеріалом, які птахи підхоплюють у польоті. Самець і самка по черзі займаються облаштуванням своєї оселі. Асфальтування та бетонування доріг зменшує появу калюж і багнюки, що слугують будівельним матеріалом для гніздівель ластівок. І це ще одна причина, яка впливає на зменшення виду у великих населених пунктах. 

Вид перебуває під захистом Бернської конвенції.

bofy1.jpg
Фото: Юрій Кодруль
bofy2 (1).jpg
Малюнок Ігоря Землянських

Ластівки міські зграйні птахи. Їхні колонії налічують від кількох пар до кількох сотень птахів.

Пари утворюються на прольоті або всередині гніздової колонії та зберігаються протягом життя. Як й інші види ластівок, міські живляться комахами, полюючи на них лише у повітрі. Раціон складається переважно з дрібних комах — мух, комарів, мошок.

В Україні це перелітний вид. Основний час осінньої міграції припадає на серпень-вересень, повертаються ластівки до нас у квітні. Птахи мігрують зграями в денні години, коли повітря добре прогріте, зазвичай на висоті понад 200 м. Часто летять при попутних вітрах, що суттєво збільшує швидкість переміщення. Місця зимівлі ластівок міських з європейської популяції знаходяться в Африці, південніше пустелі Сахара.

Іноді, не розрізняючи види, їх плутають з найпоширенішим видом ластівок у світі — ластівкою сільською.

Які ознаки ластівки міської?

  • - Менша ніж сільська, довжина тіла сягає 12-14 см;
  • - Ластівка міська має яскраво-білий поперек;
  • - Її хвіст короткий з маленьким малопомітним вирізом. Це одна з
    характерних відмінностей від сільської, у якої вилкоподібний хвіст з довгими крайніми пір'їнами.

Ластівки — один з найпоширеніших та улюблених пташиних народних символів в українській культурі. Їх називають вісниками весни, пов'язуючи з багатьма іншими прикметами та повір’ями. Наявність гнізда ластівок на будинку вважають оберегом і захистом родини, яка мешкає в цій оселі. Українці по-різному називали цей вид ластівок, зокрема, побутували такі назви: щурик, щурок, ластівка куца, білогурка, мурівка, жидик тощо.