birds

Мартин звичайний — птах 2023 року.

 

Цьогорічним пташиним символом обрано Мартина звичайного (Chroicocephalus ridibundus)

В орнітофауні України 12 видів мартинів. У цій групі мартин звичайний належить до середнього розміру птахів. 

Гніздиться на всій території України, крім Карпат і Криму. Мігрує скрізь, зимуючи біля морських узбереж і на Дніпрі, іноді й на інших водоймах, переважно прісних.  Добре пристосовується до різних природних умов.

IMG_9208.jpg
Фото: Дмитро Комаровський
IMG_8751.jpg
Фото: Дмитро Комаровський

Через різне сезонне забарвлення мартина звичайного часто не розпізнають одразу. 

Дорослий птах у весняному шлюбному оперенні має голову та частину шиї кольору темного шоколаду, а може здаватись, що чорного. Можливо, через це англійська назва виду - Black Headed Gull. Навколо ока неповна тонка біла обвода. Спина та крила сіро-перламутрового кольору, біле тіло й чорні верхні пір’їни хвоста. Дзьоб і ноги червоні. 

В осінньо-зимовий період темний капюшон птаха зникає: голова стає білою з бурими плямами та сіруватими перами на тім'ї та потилиці. 

Дорослі звичайні мартини обох статей мають схоже забрання. 

Молоді особини відрізняються від дорослих: їхнє оперення буре на голові та крилах, біле на тулубі. Дорослого забарвлення молодь набуває до 4-х років.

Тривалість життя мартина звичайного може досягати 32 років. 

IMG_0737.jpg
Фото: Дмитро Комаровський
IMG_8505.JPG
Фото: Дмитро Комаровський

Ці птахи звичайні живуть у галасливих гніздових колоніях, які часом налічують тисячі птахів. Вирощуванням своїх нащадків батьки-мартини займаються спільно в парах. 

IMG_8778.jpg
Фото: Дмитро Комаровський
IMG_4061_fff.jpg
Фото: Дмитро Комаровський

Не зважаючи на розповсюдженість і зустрічі з мартином звичайним у різних середовищах, птах перебуває під захистом Бернської конвенції. Зменшення водно-болотних угідь впливає на гніздівлю птаха. Також використання пестицидів у сільському господарстві призводить до загибелі великої кількості мартинів під час живлення.