Мартин звичайний — птах 2023 року.
Цьогорічним пташиним символом обрано мартина звичайного Chroicocephalus ridibundus.
В орнітофауні України 12 видів мартинів. У цій групі мартин звичайний належить до середнього розміру птахів.
Гніздиться на всій території України, крім Карпат і Криму. Мігрує скрізь, зимуючи біля морських узбереж і на Дніпрі, іноді й на інших водоймах, переважно прісних. Добре пристосовується до різних природних умов.
Через різне сезонне забарвлення мартина звичайного часто не розпізнають одразу.
Дорослий птах у весняному шлюбному оперенні має голову та частину шиї кольору темного шоколаду, а може здаватись, що чорного. Можливо, звідси й англійська назва виду — Black Headed Gull. Навколо ока неповна тонка біла обвода. Спина та крила сіро-перламутрового кольору, біле тіло й чорні верхні пір’їни хвоста. Дзьоб і ноги червоні.
В осінньо-зимовий період темний капюшон птаха зникає: голова стає білою з бурими плямами та сіруватими перами на тім'ї та потилиці.
Дорослі звичайні мартини обох статей мають схоже забрання.
Молоді особини відрізняються від дорослих: їхнє оперення буре на голові та крилах, біле на тулубі. Дорослого забарвлення молодь набуває до 4-х років.
Тривалість життя мартина звичайного може досягати 32 років.
Ці птахи звичайні живуть у галасливих гніздових колоніях, які часом налічують тисячі птахів. Вирощуванням своїх нащадків батьки-мартини займаються спільно в парах.
Не зважаючи на розповсюдженість і зустрічі з мартином звичайним у різних середовищах, птах перебуває під захистом Бернської конвенції. Зменшення водно-болотних угідь впливає на гніздування птаха. Також використання пестицидів у сільському господарстві призводить до загибелі великої кількості мартинів під час живлення.
Українці використовували такі місцеві назви для мартина звичайного: мартинка, риболов, рибалка, рибачок.