← Всі цікавинки

Допомога птахам навесні



А для видів, що оселяються в дуплах дерев, як це роблять, наприклад, синиці чи шпаки, можна змайструвати штучну гніздівлю.

Але важливо пам’ятати про безпеку її майбутніх мешканців. Розташовуйте такі гніздівлі в місцях, недоступних для котів, інших дрібних хижаків, а також людей. Діаметр вхідного отвору — льотка — для різних видів різний. Синиці великій буде зручно впурхувати до льотка діаметром 3,2 см; синиця блакитна менша за розміром, тому й льоток для неї має бути меншим, зокрема 2,8 см; горобці польові й хатні оселяться в гніздівлі з отвором діаметром 3,5 см, а шпаки — 4,5 см.

Шпаки у природному дуплі-автор Станіслав Мартінсон.png
Шпаки у природному дуплі. Фото: Станіслав Мартінсон
Монтаж штучної гніздівлі на узліссі.JPG
Монтаж штучної гніздівлі на узліссі

Штучні гніздівлі, які часом продаються у супермаркетах, не завжди придатні для повноцінного мешкання птахів, оскільки мають занадто великі льотки, гладенько вистругані та тонкі дошки чи пофарбовані токсичними фарбами. Такі домівки не зможуть створити птахам, їхнім яйцям і пташенятам потрібного захисту. Особливо важливо, щоб дошки гніздівлі мали шершаву поверхню зсередини. Адже щоб покинути гніздівлю, птах не може злетіти — занадто мало місця для цього, тому він чіпляється лапками за стінки й випурхує зі свого житла.

Але звісно, що природні дупла у дереві є найкращою домівкою для птаха, тому варто залишати в подвір’ї чи в парку старі, дуплисті дерева. Можливо, вони не такі вже й естетично привабливі для нас, людей, але ж є справжнім подарунком для пернатих сусідів, що тішитимуть нас своїм співом навесні.

Птахи також полюбляють робити гнізда у густих кущах, чагарниках і живоплотах. Насаджуючи живоплоти навколо своїх домівок, ми дбаємо й птахів, надаючи їм більше можливостей для гніздування. Що різноманітнішими будуть кущі й живоплоти, яких ми насадили в своєму саду, то більше птахів зможуть загніздитися в них.

Сич волохатий - автор Юрій Кузьменко.JPG
Сич волохатий. Фото: Юрій Кузьменко

Інша добра справа, яку ми можемо зробити для птахів, це обмежити використання пестицидів для обробітку дерев і городини, особливо навесні. Адже батьки вигодовують пташенят комахами, здебільшого м’якими личинками. Звісно, що для здоров’я птахів буде безпечніше, якщо личинки не загинуть від отруєння. Більше того, якщо ми дозволимо птахам мирно існувати в нашому саду, вони допоможуть нам зберегти наш урожай від шкідників. Птахам також сподобаються наші зусилля з насадження деяких плодових кущів, зокрема глоду або бересклету. Щовесни вони з радістю повертатимуться до такого саду.

Майстер-клас з виготовлення штучних гніздівель- автор Андрія Мосякін.JPG
Майстер-клас з виготовлення штучних гніздівель. Фото: Андрія Мосякін

До речі, про приваблення птахів потрібно подбати завчасно, ще взимку пропонуючи їм регулярну підгодівлю. І тоді навесні якась пара птахів неодмінно зів’є своє гніздечко поряд із вашою домівкою.

Поради щодо висоти розміщення штучних гніздівель:

  • Горобець польовий/хатній — 2-3 метри
  • Шпак — 2-5 метрів
  • Синиця велика/блакитна — 2-3 метри
  • Горихвістка звичайна — 2-3 метри
  • Горихвістка чорна — вище 2-х метрів

← Всі цікавинки