← Всі новини

VIII Міжнародний облік лелеки білого з використанням додатку для смартфонів


8 квітня 2024

Прийшов час повернення наших улюблених крилатих сусідів. 

Тож VIII Міжнародний облік лелеки білого розпочався. В Україні подія відбувається за координаційної підтримки національної громадської організації «Українське товариство охорони птахів» (ТОП), партнера міжнародної природоохоронної асоціації BirdLife International та за фінансової підтримки Союзу охорони природи і біорізноманіття Німеччини (NABU).

Зібрані дані про чисельність лелеки білого важливі для науковців і необхідні для контролю за станом популяції лелек і розробки заходів із охорони цього виду птахів. 

Рахуватимуть чисельність буслів у цьому році не тільки в Україні, але й на всьому ареалі гніздування виду, зокрема в країнах Європи, Близького Сходу та Центральної Азії. Загалом, 54 країни. Україна має одну з найбільших у Європі популяцій лелеки — орієнтовно 35-45 тис. гніздових пар, тому дані з нашої країни важливі в загальних моніторингових показниках.

У минулих обліках лелеки білого в Україні брали участь широкі кола громадськості. Й нині ТОП сподівається залучити якомога більше волонтерів, які не байдужі до долі лелечих пар, що гніздяться по сусідству. 

Лелеки на гнізді. Фото: Олександр Архіпов

Цьогорічний облік відбувається з використанням нових цифрових технологій, що дає можливість легко приєднатися до участі та без зайвих зусиль надати облікові дані через смартфон. Для цього ТОП розробило спеціальний модуль для додатка у смартфонах на основі міжнародної природоохоронної програми зі збору даних SMART. Потрібно лише завантажити додаток у свій смартфон з будь-якою операційною системою. А далі на сторінці сайту ТОП, присвяченій обліку, використати додаткове посилання, за яким приєднати модуль. Необхідна конфігурація встановлена. За її допомогою можна додавати спостереження за гніздом і пташенятами. Завантажена інформація зберігається на смартфоні в додатку. Є можливість її редагування за потреби. Передати дані обліку можна пізніше, якщо мережа не дозволить це зробити відразу після завершення спостережень. 

SMART для обліку лелек

Ключові дані в обліку лелек такі: коли птахи повернулися в нашу країну, скільки пар зайняли гнізда, наскільки успішно вивели потомство, тобто скільки пташенят виросли і покинули гніздо в кожної пари. Важливо: за міжнародною методикою гніздо вважається зайнятим, якщо пара лелек трималася біля нього хоча б з місяць, незалежно від результату гніздування. Кількість пташенят найкраще підраховувати в другій половині червня – першій половині липня, коли вони вже підросли.

Для більшого розуміння як заповнювати та пересилати облікові дані за програмою SMART пропонуємо підготовлену ТОП  відеоінструкцію щодо користування опціями додатка обліку. 
Необхідні кроки перед використання додатка SMART mobile такі:


КРОК 1. Завантажте додаток Smart mobile for conservation на смартфон

 Apple | App Store: https://apps.apple.com/be/app/smart-mobile-for-conservation/id1546455676

або Аndroid | Google Play:  https://play.google.com/store/apps/details?id=org.cybertracker.mobile.sm

або просто в стрічці пошуку напишіть "Smart mobile for conservation".

КРОК 2.  Завантажте необхідну конфігурацію для обліку лелек від Товариства. Для цього  скористайтеся  посиланням

https://cybertrackerwiki.org/applink-smart?eyJzZXJ2ZXIiOiJodHRwczpcL1wvYmlyZGxpZmV1a3JhaW5lY29ubmVjdC5zbWFydGNvbnNlcnZhdGlvbnRvb2xzLm9yZ1wvc2VydmVyXC9ub2FcL2N5YmVydHJhY2tlclwvcGFja2FnZXNcL2QyZmFiMzAwMzM4MTQ5N2Y4YTlkYzNiM2YzMjQwM2Y5IiwiY29ubmVjdG9yIjoiU01BUlQiLCJhdXRoIjpmYWxzZSwibGF1bmNoIjp0cnVlfQ== 

Тепер Ви повністю обладнані та маєте все необхідне для участі в обліку. 

КРОК 3. Перегляньте відеоінструкцію про внесення даних за посиланням на нашому YouTube-каналі

 

Виконавши ці три кроки, Ви будете повністю готові до участі у VIII Міжнародному обліку лелеки білого

Усім учасникам обліку буде надано інформацію про отримані результати: скільки лелечих пар у нас вдалось зареєструвати, як вони розподілені по території України, скільки пташенят їм удалось вивести. 

Найбільш активні учасники отримають цікаві призи. Визначено такі  категорії  активності, за які будуть надіслані призи:

  • 20 учасників, які першими надішлють дані спостережень;
  • Учасники, які провели обліки та надали заповнені анкети із 2-х —  4-х населених пунктів/місцевостей;
  • Учасники, які провели обліки та надали заповнені анкети із 5-ти — 7-ми населених пунктів/місцевостей;
  • Учасник, який провів найбільше обліків та надав  найбільше заповнених анкет  —  особливий приз. 

Окрім безпосереднього спостереження за лелеками Ви можете допомогти в розповсюдженні інформації про облік і допомогти іншим у користуванні додатком Smart mobile for conservation. 

 

Підрахуємо лелек! Долучайтеся! 

← Всі новини