← Всі проекти

Підтримання гніздової популяції сипухи в Україні шляхом створення та охорони місць гніздування на ЗакарпаттіПриродоохоронний проєкт з підтримання гніздової популяції сипухи в Україні Товариство впроваджує за сприяння Союзу охорони природи і біорізноманіття Німеччини (NABU) на території Берегівського та Мукачівського районів Закарпатської області. Нині тут зосереджено дві третини гніздової популяції  зникаючого виду сов в Україні — сипухи.

by kodrul.jfif
Сипуха в господарському приміщенні. Фото: Юрій Кодруль

Перша частина проєкту полягала в поліпшенні умов гніздування сипухи шляхом створення штучної гніздової бази за зразком європейських країн (Угорщини, Словаччини, Польщі, Румунії). Завдяки таким заходам у цих країнах досягнуто зростання чисельності виду на гніздуванні від 400 до 2000 особин.

У ході впровадження проєкту в Українському Закарпатті ми виготовили 50 штучних гніздівель, котрі розмістили в відібраних і погоджених з господарями будівлях (на горищах, під дахами тощо) в Берегівському та Мукачівському районах. У результаті цієї роботи вдалося досягнути зростання кількості гніздуючих сипух на 17 пар, які поселилися та успішно вивели потомство в розвішаних штучних гніздових скриньках.

243946085_448305643263401_2220732674813168756_n.jpg
Експерт проєкту - орнітолог Юрій Кузьменко під час моніторингу сипухи в штучних гніздівлях

У кількох  гніздівлях ми встановили камери спостереження. Вже другий рік поспіль налагоджено відео трансляцію за життям сипухи: шлюбний період, створенням сім’ї та вигодовування пташенят. 

Як показали роботи з відбору та розміщення штучних гніздівель для сипухи, місцевому населенню бракує інформації, обізнаності та екологічної мотивації щодо цієї сови про важливість збереження її гніздової популяції. Зокрема, не всі господарі погоджувалися на приваблення сипухи у їхні садиби. Ефективне та стале збереження птахів, як і інших тварин, досягається у тому разі, коли громадськість схильна та залучена до такої діяльності. Тому ключовим механізмом успішної реалізації завдання з підвищення чисельності та сталого збереження гніздової популяції сипухи в Україні  є залучення громадськості до цієї діяльності (приваблення сипухи та її збереження).
Тому друга частину проєкту ми присвячуємо саме роботі з громадськістю та впровадженню еко-просвітницьких і практичних заходів серед місцевого населення Закарпаття. 

photo5469919792858250082.jpg
Пташенята сипухи в штучній гніздовій скринці. Фото з відеоспостереження
photo5469919792858250081.jpg
Сипуха біля штучної гніздової скриньки. Фото з відеоспостереження

На наступному етапі плануємо розшири географію проєкту, включивши території, де зустрічається сипуха, на заході та півдні країни, впроваджуючи заходи зі встановлення штучних гніздових скриньок. 

IMG_20230216_102122.jpg
Проведення еко-просвітницьких уроків зі збереження сипухи від НПП "Зачарований край"
учасники моніторингу.jpg
Учасники моніторингу з перевірки гніздових скриньок. Леонід Покритюк - експерт проєкту з совою сірою, яка зайняла штучну гніздівлю

Очікуємо, що завдяки втіленню усіх запланованих заходів, чисельність виду в Україні суттєво зросте й сформується його стабільна популяція. Також надалі вестимемо постійний моніторинг гніздування сипух разом із з еколого-просвітницькою роботою, щоб формувати позитивне ставлення до сипухи серед українців.

Стежити за новинами проєкту можна тут.

← Всі проекти